Apie mus rašo

Parašyta lapkričio 21, 2014 at 3:52 pm

Iškilminga  Sūduvos medžiotojų šventė

Milda JONKIENĖ

Marijampolėje lapkričio 8 d. vyko didžiulės iškilmės, kurias surengė  Sūduvos medžiotojų sąjunga  ir medžiotojų sąjunga „Gamta“, dalyvavo Lietuvos kariuomenės bei Šaulių sąjungos kariškiai. Šventė buvo skirta abiejų medžiotojų sąjungų  įkūrimo 15-osioms metinėms bei Marijampolės miesto vardo atgavimo 25-mečiui paminėti. Be to, lapkričio mėnesį Europoje yra švenčiama šv. Huberto – medžiotojų globėjo diena, tad šventė neatsitiktinai buvo surengta lapkritį. Vienas iš pagrindinių šventės akcentų – pirmą kartą Marijampolėje surengta įspūdinga medžioklės trofėjų paroda.

Sūduvos medžiotojų sąjunga įkurta 1999 m, šiuo metu jai priklauso 21 Marijampolės, Kalvarijos,  Kazlų Rūdos sav. bei  Šakių ir  Vilkaviškio rajonų medžiotojų klubai. Sąjunga vienija apie 1 000 medžiotojų savo veiklą vykdančių beveik 130 000 ha  medžioklės plotų. Pirmuoju Sūduvos  medžiotojų sąjungos tarybos pirmininku buvo Antanas Valinčius, nuo 2013 m. šiai sąjungai vadovauja Paulius Uleckas. Pagrindinis šios organizacijos tikslas – ugdyti tarp savo narių bei Lietuvos visuomenėje pagarbą ir meilę gamtai bei atsakomybę už jos išsaugojimą, taip pat mokytis taisyklingai ir etiškai medžioti, kelti medžioklės bei medžiotojų kultūrą, medžiotojų kvalifikaciją, puoselėti medžioklės tradicijas.

Lietuvos medžiotojų sąjunga „Gamta“ – tai visuomeninė organizacija, įkurta 1998 m. gruodžio mėn. ir savo gretose šiuo metu vienija beveik 3 tūkstančius medžiotojų. Sąjunga turi skyrius Alytuje, Panevėžyje, Pakruojyje, Prienuose, Kaune, Kėdainiuose, Trakuose, Varėnoje, Vilniuje.  Medžiotojų sąjungos „Gamta“ pirmuoju vadovu buvo Šarūnas Davainis, šiuo metu jai vadovauja Raimondas Ribačiauskas. Ši organizacija yra įrengusi mokomuosius gamtos pažinimo centrus Vilniuje ir Alytuje, kaip ir Sūduvos medžiotojų sąjunga yra vieni iš žurnalo „Medžiotojas ir medžioklė“ steigėjų, užsiima medžiotojų ir medžiotojų-selekcininkų paruošimu, leidybine veikla, organizuoja tradicines mokomąsias ančių medžiokles, medžioklės trofėjų apžiūras ir parodas. Abi glaudžiai bendradarbiaujančios medžiotojų organizacijos savo jubiliejinę sukaktį nutarė paminėti išskirtiniu renginiu.

Pasak Sūduvos medžiotojų sąjungos vadovo ir šventės organizatoriaus Pauliaus Ulecko, Sūduvos medžiotojų sąjungos ir medžiotojų sąjungos „Gamta“ vadovybės parodai organizuoti ne atsitiktinai pasirinko Marijampolės miestą. „Sūduva – senas karalių medžioklės kraštas. Šiais laikais gerokai nukentėjęs, bet vis dar menantis Sūduvių, Prūsų, Galindų ir Jočių miškų didybę kurių likučius galime pažinti Ramintos ir Baltvydžio ( Belovežo) giriose. Šiose giriose gyvenę mūsų protėviai buvo ne tik puikūs medžiotojai, bet ir narsūs kariai. Mūsų garbingiausias karalius Vytautas apie šį kraštą yra sakęs „Sūduva mano tėvonija ir jos niekam neatiduosiu“. Tad medžioklės trofėjų paroda Marijampolėje turi ir istorinę prasmę“, – tikina P. Uleckas.

Šventinės iškilmės Marijampolėje prasidėjo J. Basanavičiaus aikštėje, prie paminklo Tautai ir kalbai iškilminga medžiotojų ir karių rikiuote. Eisenoje dalyvavo Lietuvos kariuomenės bei Šaulių sąjungos atstovai, Lietuvos valstybės vėliavas nešė Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnai – jaunieji medžiotojai Konradas Lekešius ir Jurgis Uleckas. Vienas iš renginio tikslų – parodyti visuomenei tikrą šių ginkluotų žmonių vienybę, tautiškumą ir ryžtą, ypač šiandieninių tarptautinių neramumų kontekste. Tądien Sūduvos medžiotojų sąjungos pirmininkas Paulius Uleckas ir Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės vadas Raimondas Mertinkaitis pasirašė bendradarbiavimo sutartį.  Šia sutartimi, ir rugsėjo pabaigoje pasirašyta „Sūduvos“ medžiotojų sąjungos  ir Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono bendradarbiavimo sutartimi, sutariama bendradarbiauti Lietuvos valstybės gynimo ir nacionalinio saugumo klausimais, ugdyti pilietiškumą, patriotiškumą ir atsakingumą, stiprinti moralines ir dorovines, fizines ir intelektines savybes, rūpintis  Lietuvos  kariniu – gynybiniu bei medžioklės kultūros ir tradicijų  paveldu ir  apsauga.

J. Basanavičiaus aikštėje, šventinių iškilmių pradžioje, skambėjo Marijampoliečių bendrijos įrengtas Laisvės varpas, kaip pagarbos ženklas tėvynei, už jos piliečių santarvę,  už Lietuvos kariuomenę, už gyvus ir amžinybėn iškeliavusius medžiotojus ir gyvūnus. Iš aikštės iškilminga eisena patraukė į bažnyčią. Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje buvo aukojamos šventos mišios.  Gražų ir prasmingą pamokslą pasakė kunigas Kęstutis Brilius. Vėliau miesto gatvėmis rikiuotė keliavo iki Vytauto Didžiojo paminklo, kur buvo pagerbtas šis Lietuvos valdovas, garsėjęs ir kaip didis medžiotojas. Galutinis šventės akcentas vyko buvusioje Pedagoginėje mokykloje (kolegijoje). Čia buvo pagerbti šventės rėmėjai, nusipelnę medžiotojų klubų nariai, organizatoriai, bei geriausių parodoje eksponuojamų medžioklės trofėjų autoriai. Medžioklės trofėjų parodos atidarymo metu iškilmingai medžiokliniu peiliu buvo perrėžta simbolinė juostelė. Visi gausiai susirinkę šventės dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti didžiulę ekspoziciją. Medžioklės trofėjų parodoje eksponuojama daugiau kaip 1500 įvairių trofėjų ir tai ne vien Lietuvos laukuose sumedžioti laukiniai gyvūnai, bet ir parsigabenti iš medžioklių egzotiškuose kraštuose. Ekspozicijoje – įspūdingi sumedžiotų gyvūnų ragai, kailiai, iltys, kaukolės, iškamšos… Medžiotojai neslėpė pasigėrėjimo daugeliu čia eksponuojamų trofėjų ir vieni kitiems šiek tiek pavydėjo… Už įspūdingiausius elnio ragus buvo apdovanotas medžiotojas Vytautas Šerpenskas, už stirnino ragus – Stasys Gudzinevičius, geriausias šerno iltis – Jonas Vaišnora, gražiausią sumedžioto vilko kaukolę – Bronius Jurgelevičius, už bebro kaukolę – Marius Danielius, gražiausią briedį – Algirdas Paulavičius.

Be medžioklės trofėjų parodos, čia surengta ir gamtos fotografijų paroda. Geriausiomis fotografijomis buvo išrinktos Romo Linionio, Antano Gudelevičiaus bei Irenos Tamulynienės, taip pat paskatintos dovanėlėmis jaunosios fotografės Milda Petrauskaitė ir Greta Lenkutytė. Šventės metu buvo pagerbti ir moksleivių piešinių konkurso „Žmogaus ir gamtos santykiai šiandieniniame globaliame pasaulyje“ nugalėtojai. Vaikų 10-14 m. amžiaus grupėje I vieta atiteko Barborai Mačiunskaitei (Marijampolės moksleivių kūrybos centras) ir Deividui Beinakaraičiui (Vilkaviškio r. Alvito pagrindinė mokykla), 15-18 m. amžiaus grupėje I-oji vieta teko Aurimui Rutkauskui (Marijampolės šv. Cecilijos gimnazija). Šv. Huberto nominacija įteikta Virginijai Bendoraitytei – Marijampolės R. Stankevičiaus pagrindinės mokyklos moksleivei.

Už šio renginio ir parodos organizavimą padėkos raštais apdovanoti Jelena Tučina, Gedvydas Pėtelis, Jonas Vaišnora, Juozas Pučinskas, Romualdas Marcinkevičius, Valdas Alesius.

Sūduvos medžiotojų sąjungos ir medžiotojų sąjungos „Gamta“ jubiliejinės iškilmės buvo pažymėtos ir didžiuliu laužu, šventės svečiai buvo vaišinami gardžiomis medžiotojų vaišėmis. Ant šventinių stalų buvo pateikta: penki šernai, trys stirnos, bebras, du šimtai litrų medžiotojų sriubos, penki šimtai porcijų kareiviškos košės su spirgais, daug dešrų ir kumpių, plovas, troškiniai ir įvairiausi kiti skanėstai. Skambėjo dainos ir kaimo kapelos „Giriniai obuoliukai“ muzika. Renginio pabaigoje dangų nušvietė nuostabūs fejerverkai, kuriuos dovanojo UAB „Vilniaus ginklai“.

Kad ši šventė įvyko, organizatoriai dėkingi visiems talkininkams ir geradariams:

Marijampolės kultūros centrui,  „Parko“ medelynui, Kazlų Rūdos medelynui, UAB „Ginalas“, UAB „Parakas“, Vytautui Stepšiui, Marijampolės seniūnijai , TV laidai „Tauro ragas“, UAB  „Sidabrinė kulka“, UAB „Astva“ , Vidui Krapukaičiui, Vidui Bubinui, Haroldui Areliui, Leonardui Gvazdaičiui, Almantui Šileriui, UAB „Žalvaris“, Marijampolės regiono atliekų tvarkymo centrui.

Rėmėjams :

UAB Sūduvos mėsinė, UAB „Marijampolės pieno konservai”, UAB „Mantinga“, UAB „Marijampolės švara“, Kalvarijos  savivaldybė, Kazlų Rūdos savivaldybė, Šakių rajono savivaldybė, UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“ , VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ , UAB „Travedus“, J. Dainelienės įmonei, UAB „Žilveda“, UAB „Grindesta“, UAB „Šakių Hidrotechnika“, Jauniui Stonkui, UAB „Graderlitas“, UAB „Inforta“, UAB „Larrey“, Džiugui Grigaliūnui, Gintautui Mateikai, Dmitrijui Nikonovui, Marijampolės miesto vartotojų kooperatyvui, UAB „Mikludava“, UAB „Enerstena“, Marijampolės pataisos namai,Marijampolės laisvalaikio ir užimtumo centras,
Valstybės Įmonei „Marijampolės regiono keliai”.

Partneriams:

Marijampolės kolegijai, Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos šaulių 4-ajai rinktinei, Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono

Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakultetui, VĮ Marijampolės miškų urėdijai,VĮ Kazlų Rūdos miškų urėdijai, VĮ Šakių miškų urėdijai

Dėkojame: Sūduvos medžiotojams – virėjams ir maitintojams iš Liubavo, Tauro, Dovinės, Girinio, Karklinių klubų bei Vytenio bataliono.

Medžioklės  paroda veiks iki 2015 m. sausio 5 dienos, trečiadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais. Medžiotojai tikisi, kad ji sulauks didelio susidomėjimo, nes eksponatai išties neeiliniai ir tokio mąsto parodos Lietuvoje dar nėra buvę.

 

 

 

 

 

 

 

Kategorijos: Uncategorized

Gauti įrašo atnaujinimus: Entries (RSS)
Gauti naujus komentarus: RSS 2.0

Parašė