Warning: Use of undefined constant lt_LT - assumed 'lt_LT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/evsg/domains/suduvos-medziotojai.lt/public_html/wp-config.php on line 78

Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/evsg/domains/suduvos-medziotojai.lt/public_html/wp-content/themes/theme1142/functions.php on line 211
<br /> <b>Warning</b>: Use of undefined constant right - assumed 'right' (this will throw an Error in a future version of PHP) in <b>/home/evsg/domains/suduvos-medziotojai.lt/public_html/wp-content/themes/theme1142/header.php</b> on line <b>16</b><br /> Ondatra (Ondatra zibethica) | Sūduvos medžiotojų sąjunga

Ondatra (Ondatra zibethica)

Paplitimas. Šiaurės Amerikoje. 1954- 1956 m. atvežta į Lietuvą ondatra paplito, šiuo metu ji retesnė tik Šiauriniuose Lietuvos rajonuose.

Išvaizda, matmenys. Ondatra iš pirmo žvilgsnio panaši į vandeninę žiurkę, tik didesnė ir geriau prisitaikiusi gyventi vandenyje. Suaugę žvėreliai sveria apie 1 kg. ir yra 30- 35 cm ilgio, su 20- 28 cm uodega. Uodega pamate apvali, toliau – plokščia, tarsi suspausta iš šonų, žvynuota ir apaugusi retais plaukeliais. Uodegos pamate yra 2 gerai išsivysčiusios muskusinės liaukos. Užpakalinių kojų pirštai sujungti ne visiškai išsivysčiusia plaukiamąja plėvele. Kailis – rudas, nugaros srityje tamsesnis, papilvės – šviesesnis. Labai tankus poplaukis, retesni akuotplaukiai.

Buveinė. Ondatra gyvena prie stovinčių ar lėtai tekančių vandenų kur vešli vandens ir pelkių augmenija. Žvėrelis puikiai plauko ir nardo. Po vandeniu gali išbūti iki 10 min. Į sausumą išeina retai, nes nėra judri ir greitai gali tapti plėšrūno auka. Stačiuose vandens telkinių krantuose ondatra kasa urvus. Įėjimo į juos anga 11- 15 cm skersmens, visuomet po vandeniu. Urvo gale (už 3- 8 ar net 15 m. nuo angos) lizdo kamera būna jau netoli žemės paviršiaus. Pakrantėse ganomi galvijai dažnai urvus įlaužia. Tada ondatra juos remontuoja arba kasa naujus. Prie įėjimo į urvą gali būti ir keli trumpi urveliai. Ondatros gyvenamą vietą lengva pažinti iš vandens paviršiuje plaukančių apgraužtų ar sudėtų į kupstelius augalų liekanų, išmatų, maitinimosi „stalelių“ (nedidelių plaustų, padarytu iš šakų, augalų stiebų, lapų ir pan.), ant kurių daug tuščių atvirų geldelių, upinių vėžių likučių. Jei vandens telkinių krantai žemi ar užpelkėję, ondatra statosi trobeles ant vandeninių augalų kupstų, statybai panaudodama nendres, viksvas, medžių šakeles, dumblius ir įvairių kitų medžiagų. Trobelė yra taisyklingos formos, panaši į mažą šieno kupetą, iki 70- 110 cm aukščio, 1.5 m skersmens. Jos viduje – 1-2 sujungtos kameros. Išėjimo anga, kaip ir iš urvų, yra po vandeniu. Ondatra savo trobelę nuolatos remontuoja. Apleistų trobelių statybinės medžiagos džiūsta, todėl statinys sukrenta, susiploja. Paprastai trobelėje ar urvuose gyvena viena šeima. Vienos šeimos būstas nuo kitos maždaug už 100 m. Šių rajų gyvūnų mitybinė šeimos teritorija- gana didelė. Nuolat besimaitindamos apžėlusiose pelkingose vietose ondatros išmina ilgus takus. Pavasarį, tirpstant ledui, prasideda migracijos: tai jaunikliai ieško laisvų vandenų įsikurti ar seniai palieka senas gyvenvietes, pablogėjus mitybos sąlygoms. Nevienodas vandens lygis tiek žiema, tiek vasarą taip pat gali buti migracijų priežastis. Taip ondatra gali nukeliauti dešimtis kilometrų nuo gimtųjų vietų. Aktyvi ondatra daugiau vakare ir naktį, bet galima ją pamatyti ir dieną.

Maistas.. Minta ondatros vandens ir pelkių augalija (nendrėmis, asiūkliais, viksvomis, švendrais, lūgnėmis, vandens lelijomis, meldais, plūdėmis) ir gyvūniniu maistu (upiniais vėžiais, daugiausia moliuskais, kartais varlėmis, žuvimis). Maisto išteklius panaudoja labai neracionaliai: suėda nedidelę nugraužtą augalų dalį.

Veisimasis. Veisimosi laikotarpio pradžia- pradėjus tirpti ledams. Tada ondatrų pora tvirtai įsikuria savo trobelėje ir ją saugo. Ondatros, panašiai kaip ir kiti peliniai graužikai, veisiasi gana sparčiai: per metus patelė veda 2- 3 kartus. Tos pačios vados patelės lytis – kai subręsta ankščiau negu patinėliai. Pasitaiko, kad pavasarį gimusios patelės dar tą pačią vasarą atveda dvi vadas. Nėštumas trunka 25- 26 dienas. Gimsta 7- 8 (kartais iki 14) jaunikliai, tačiau jų mirtingumas didelis. Tyrimais nustatyta, kad rudenį vieną ondatrų šeimą vidutiniškai tesudaro 8- 11 žvėrelių.
Patinų gamtoje būna daugiau negu patelių. Jie yra paslankesni už pateles ir migruodami dažniau žūva.

Priešai.. Daugiausia ondatrų žūva žiemomis nuo ilgalaikės žemos temperatūros. Žvėreliams pražūtingas pavasarį besikeičiantis vandens lygis. Nemaža ondatrų žūva nuo plėšrūnų (lapių, ūdrų, nendrinių lingių), taip pat parazitinių susirgimų.

Medžioklė. Nėra populiarus medžioklės objektas. Medžiojamas sėlinant, tykojant, spąstais ar gaudyklėmis. Mėsa valgoma. Nušauta neskęsta. Kailis stiprus, minkštas, švelnus. Medžioklės terminai- visus metus.